Достапни линкови

logo-print

Полска ќе есхумира жртви од авионската несреќа во Смоленск


Јарослав Качински

Јарослав Качински

Полското обвинитлство најави дека ќе ги есхумира остатоците на полскиот претседател Лех Качински и на други жртви во авионската несреќа во 2010 година со цел да се утврди што било причината за падот на авионот. Во несреќата во близина на Смоленск во западна Русија загинаа 96 лица, вклучувајќи ги претседателот Качински, неговата сопруга, шефот на полската Централна банка, армиски старешини и неколкумина полски пратеници. Претходната истрага покажала дека причина за несреќата била грешка на пилотот. Новата влада на Партијата на законот и правдата предводена од Јарослав Качински, брат близнак на Лех, се сомнева во тоа и наведува дека причината била експлозија во леталото.

XS
SM
MD
LG