Достапни линкови

logo-print

Турски канал ја прекина програмата на германската ЗДФ


Германскиот јавен радиодифузен сервис ЗДФ соопшти дека турски телевизиски канал го прекинал партнерството со телевизијата, поради германската одлука официјално да го назначи за геноцид масакрот на Ерменците од страна на отоманските Турци.

ЗДФ посочува дека турскиот канал „Д“ ја повлекол програмата на германски јазик, повикувајќи се на „бројни поплаки“ од гледачите поради одлуката на Бундестагот од минатиот месец.

Германскиот парламент ја налути турската Влада, којашто го отповика својот амбасадор од Берлин.

XS
SM
MD
LG