Достапни линкови

logo-print

Хрватските пратеници го распуштија Парламентот


Хрватскиот Парламент денека гласаше за распуштање на законодавниот дом, отворајќи го патот за предвремени избори откако владата падна по изгласаната недовореба.

Владата на премиерот Тихомир Орешковиќ падна на 16 јуни, по политичкиот ќорсокак кој ги запре економските реформи во земјата.

Распуштањето на Парламентот ќе стапи на сила на 15 јули, а предвремените избори е можно да се одржат на почетокот на септември.

Хрватската претседателка се очекува формално да го закаже датумот за изборите по летната сезона за одмор.

XS
SM
MD
LG