Достапни линкови

logo-print

Награда за РСЕ за известувањето за бегалците


Новинарката на Радио Слободна Европа Зорана Гаџовска Спасовска ја доби првата награда во категоријата емисија, прилог или краток документарец за професионално известување за состојбата со бегалците, што ја додели Македонското здружение на млади правници во соработка со Здружението на новинарите на Македонија и Високиот комесаријат за бегалци при Обединетите нации – УНХЦР. Во истата категорија втора награда доби Милка Смилевска од Ал Џезира, а трета награда Менче Точи од порталот НоваТВ.

Во категоријата напис или серија написи за состојбата на бегалците, првата награда ја доби Горан Адамовски од Утрински весник, второнаграден е Синиша Станковиќ за текст објавен во Гласот на Америка, а третата награда и припадна на Слободанка Јовановска исто така од Утрински весник.

Денеска се одбележува Светскиот ден на бегалците. Од УНХЦР велат дека преку 60 милиони луѓе се раселени низ светот, а од нив повеќе од 60 проценти се жени и деца.

XS
SM
MD
LG