Достапни линкови

logo-print

Протести против американските бази во Окинава


Десетици илјади демонстранти се собраа на јапонскиот остров Окинава на протест против американското воено присуство во тој регион. Голем дел од демонстрантите беа облечени во црно во знак на жалост за силувањето и смртта на 20 годишната девојка, за што е осомничен поранешен маринец. Протестот започна со едноминутен молк, во знак на почит кон жртвата.

Демонстрантите бараат да се ревидира американско-јапонскиот безбедносен договор. Според договорот Окинава е домаќин на најголемиот дел на американски трупи во Јапонија. На овој јапонски остров се стационирани 26 илјади американски војници.

XS
SM
MD
LG