Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ вечер ќе го прослави 26-тиот роденден


Уметнички слики кои наскоро ќе висат на ѕидовите во новото партиско седиште на ВМРО ДПМНЕ. Фотографии од порталот НОВАТВ

Уметнички слики кои наскоро ќе висат на ѕидовите во новото партиско седиште на ВМРО ДПМНЕ. Фотографии од порталот НОВАТВ

Под слоганот „Идеја и дело - посилни од се“, ВМРО-ДПМНЕ вечер пред Музејот на македонската борба ќе го одбележи 26 -тиот роденден.

ВМРО ДПМНЕ во историјата на независна Македонија била во власта два пати – еднаш од 1998 до 2011 кога кабинет формираше Љубчо Георгиевски и во 2006 тата наваму под водство на Никола Груевски.

Првата смена на лидерите во партијата настана во 2002-та година кога на челоп на партијата застана Груевски. Георгиевски остана во партијата, како почесен претседател до 2004 година, кога поради несогласување со политиката на Груевски, се повлече од матичната партија и формира сопствена, партија ВМРО-Народна.
ВМРО-ДПМНЕ е една од двете најголемите политички партии во Македонија и е на власт од 2006 година. Партијата се смета за идеолошки наследник на првобитната ВМРО-Внатрешната Македонско Револуционерна Организација, создадена во 1893 година.

XS
SM
MD
LG