Достапни линкови

logo-print

Иран ќе набавува нови патнички авиони


Иран постигна договор со авиогигантот Боинг за набавка на 100 авиони за обновување на ирнската цивилна воздухопловна флота. Од вкупно 250 авиони, 230 треба да бидат заменети, изјави шефот на иранското цивилно воздухопловство, Али Абеџадех. Компанијата ќе треба да побара одобрение од владата на САД за да го финализира договорот. Од таму потврдуваат дека пред помалку од една недела имале состанок со иранските авиокомпании кои се заинтересирани за купување на патнички авиони. Најавата за обновата на цивилното воздухопловство доаѓа откако беа укинати санкциите поради постигнатиот договор за нуклеарната програма на Техеран. Од јануари до сега биле водени разговори со три западни производители на авиони.

XS
SM
MD
LG