Достапни линкови

logo-print

Турција ќе произведува носач на авиони


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека наскоро ќе почне производство на турски носач на авиони. Според него, Турција ќе биде подготвена да гради носач на авиони откако ќе биде готов повеќенаменскиот офанзивен брод-амфибија ТГЦ Анадолија. Флотата на Турција е составена од повеќе од 20 фрегати и корвети, од кои 50 отсто од нив се користени од американската и француската армија. Турската армија има и 13 подморници.

XS
SM
MD
LG