Достапни линкови

Рокот кој го зададе Шарената револуција истече


Шарената револуција ги подготвува боите пред Специјалното обвинителство.

Шарената револуција ги подготвува боите пред Специјалното обвинителство.

Рокот за исполнувањето на барањата на демонстрантите од граѓанската иницијатива #Протестирам кои се дел од таканаречената Шарена револуција.Уставниот суд не ја стави иницијативата за СЈО на дневен ред ниту на наредната седница в среда. Тоа е едно до ултимативни барања кои ги поставијаја демонстрантите а кои ги поддржа и опозицијата. Второто барање беше институциите да престанат со политички и полициски прогон на демонстрантите.

Демонстрантите на Шарената револуција вчера со факли симболично го исцртаа бројот 1 на булеварот „Климент Охридски“, а власта и Уставниот суд ги предупредија дека им останува уште еден ден до исполнување на нивните барања.

XS
SM
MD
LG