Достапни линкови

logo-print

Поголема вклученост на НАТО во борбата против ИД


НАТО соопшти дека разгледува повеќе да се вклучи во борбата против милитантите на Исламската држава. Генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг прецизира дека се надева оти за тоа ќе биде постигната согласност на самитот на НАТО во јули во Полска. Освен обуката на ирчаки војници, НАТО ја разгледува и можноста за директна поддршка на коалицијата предводена од САД во борбата против ИД. Американскиот секретар за одбрана Еш Картер ја поздрави иницијативата.

XS
SM
MD
LG