Достапни линкови

logo-print

Во Турција осудени тројца припадници на ИД


Во Турција се осудени тројца припадници на екстремистичката организација Исламска држава на неколку годишни доживотни казни поради убиство на еден возач на камион и двајца полицајци. Нападот се случил во 2014 година и бил прв што милитанти на ИД го извршиле во Турција. Станува збор за Чендрим Рамадани, граѓанин на Швајцарија, германецот Бенјамин Ксу и за Мухамед Закири од Македонија. Тие пред да го извршат нападот биле на обука во Сирија, изјавил еден од осудените.

XS
SM
MD
LG