Достапни линкови

logo-print

Воен командант на САД на разговори со лидерот на Таџикистан


Таџикистанскиот претседател Емомали Рахмон на состанокот со генералот на САД, Џозеф Вотел изјави дека Душанбе смета на безбедносната соработка со Соединетите држави како клучен елемент за зајакнувањето на регионалниот мир и стабилност.

Претседателската прес – служба на Рахмон соопшти дека Вотел високо ја оценил улогата на Таџикистан во антитерористичките напори и истакнал дека понатамошното развивање на соработката меѓу САД и Таџикистан ќе придонесе за безбедноста по должината на границата со Авганистан.

Вотел дојде во Таџикистан од Узбекистан, каде одржа разговори со узбекистанскиот претседател Ислам Каримов.

XS
SM
MD
LG