Достапни линкови

Москва: Анкара да се извини за соборувањето на рускиот авион


Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Русија сака повторно да воспостави добри односи со Турција, но Анкара мора прво да преземе чекори и да побара прошка за соборувањето на рускиот воен авион минатата година, соопшти Кремљ.

„Би сакале нормализација на нашите односи и враќање на ниво од периодот на добра и меѓусебна корисна соработка, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Но, во исто време, рускиот претседател Владимир Путин јасно даде до знаење дека каква била нормализација на односите не е можна ако Анкара прво не преземе неопходни чекори“, истакна Песков.

Тој сугерираше на тоа дека Турција треба да се извини и плати надомест за соборувањето на рускиот воен авион над турско-сириската граница.

XS
SM
MD
LG