Достапни линкови

logo-print

НАТО вклучи информатички операции во воениот арсенал


НАТО реши информатичките операции да станат дел од неговите воени средства, покрај воздухопловните, поморските и копнените. На состанокот во Брисел е донесена одлука да се зацврсти и одбрната на компјутерските мрежи на Алијансата. Генералниот секретар Јенс столтенберг изјави дека одлуката за тоа кибернетичките операции и формално да се сметаат за воена дејност, не била насочена против ниту една земја. Агенцијата Асошитед прес јавува дека оваа одлука била подготвувана подолго време поради растечката напнатост со Русија која покажувала намера да покренува компјутерски напади врз други земји.

XS
SM
MD
LG