Достапни линкови

logo-print

Кривичниот суд му го одзеде пасошот на битолскиот градоначалник Талески


Кривичниот суд соопшти дека го одбил предлогот на Специјалното јавно обвинителство за определување мерка притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески и како осомничен во случајот „Транспортер“ му е определена мерка претпазливост, односно му бил одземен пасошот.

„Во врска со предлогот за определување на мерка притвор против осомничениот В.Т. кој е опфатен во предметот на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникации (СЈО) во јавноста познат како „Транспортер“, судија на претходна постапка по разгледување на предлогот донесе решение со кое истиот е одбиен, а е определена мерка на претпазливост, односно одземање на патна исправа на осомничениот. СЈО имаат право да поднесат жалба во рок од 24 часа до Кривичниот совет при Основен суд Скопје 1 - Скопје“, се вели во Соопштението.

XS
SM
MD
LG