Достапни линкови

logo-print

Грчката полиција го расчистува мигрантскиот камп кај Поликастро


Грчката полиција денеска почна со иселување на мигранти од импровизираниот камп во Поликастро, на границата со Македонија, изјави неименуван полициски претставник.

Мигрантите со автобуси ќе бидат префрлени во прифатни центри во регионот. Во импровизираната населба на околу 20 км. од границата со Македонија имаше околу 1.800 мигранти.

Расчистувањето на кампот е дел од стратегијата на Грција да спречи концентрација на мигранти во лоши услови, наведуваат западни медиуми. Во Грција моментно има повеќе од 50.000 мигранти.

XS
SM
MD
LG