Достапни линкови

logo-print

Лош ден на берзите поради референдумот во Британија


 Arab Emirates, 22 May 2012

Arab Emirates, 22 May 2012

Светските берзи го претрпеа најлошиот ден во последните четири месеци поради стравувањата дека Велика Британија наскоро може да гласа за напуштање на Европската унија. Акциитеод Шангај до Париз и Њујорк во текот на вчерашниот ден паднаа на најниско ниво во последните четири недели,за околу 1,4 проценти,додека индексот на акции на САД се намалил за околу 1 процент. Светските лидери предупредија дека излегувањето на Велика Британија ќе донесе превирања на пазарот што главно ќе и наштети на Велика Британија, но оти тоа ќе предизвика и бран ефекти во глобалната економија.

XS
SM
MD
LG