Достапни линкови

logo-print

Продолжен мандатот на ЕУЛЕКС во Косово


Косовската Влада на денешната седница одлучи да го продолжи мандатот на ЕУЛЕКС за уште две години, јавија приштинските медиуми.

Сегашниот мандат на ЕУЛЕКС истекува на 14 јуни годинава, а новиот ќе трае до 14 јуни 2018 година, бидејќи се смета дека се уште е потребна контрола на владеењето на правото од страна на ЕУ.

Оваа одлука уследи откако на почетокот на месецов членките на ЕУ постигнаа првичен договор за продолжувањето на мандатот, а косовскиот премиер Иса Мустафа го прифати тоа како оправдано токму поради владеење на правото.

Брисел исто така одлучи дека годишиот буџет на ЕУЛЕКС ќе биде ќе биде 34,5 милиони евра.

XS
SM
MD
LG