Достапни линкови

logo-print

Путин ја повика Белорусија да го зголеми извозот на храна во Русија


Рускиот претседател Владимир Путин ја повика Белорусија да го зголеми снабдувањето на своите земјоделски производи во Русија и да спречи забранетите западни производи да бидат шверцувани преку Белорусија во Русија.

Путин днеска беше во посета на Минск каде присуствуваа високи претставници на двете земји. Путин се сретна со белорускиот претседател Александар лукашенко на маргините на состанокот. Помеѓу останатите прашање меѓу двете земји, тие дискутираа и за цента за испорака на природниот гас од Русија, откако денеска претставници на двете земји соопштија дека останува нерешно прашањето околу цента на гасот.

XS
SM
MD
LG