Достапни линкови

logo-print

Шарапова доби двегодишна суспензија за користење мелдониум


Руската тенисрка Марија Шарапова доби двегодишна суспензија од страна на Меѓународната тениска федерација за користење на забранети стимулативни средства.

Раководното тело на светскиот тенис денеска ја објави одлуката којашто ретроактивно ќе стапи на сила од 26 јануари 2016 година, што значи дека Шарапова ќе има забрана за играње до 26 јануари 2018 година.

Одлуката може да биде обжалена до Арбитрарниот суд за спорт.

Шесткратната гренд слем шампионка во март изјави дека привремено била суспендирана откако не го поминала допинг тестот во јануари.

Шарапова тогаш рече дека не била свесна оти Светската анти-допинг агенција од 1 јануари забранила спортистите да употребуваат мелдониум.

XS
SM
MD
LG