Достапни линкови

logo-print

Турција очекува позитивен резултат од преговорите за безвизниот режим со ЕУ


Турција очекува позитивни резултати во блиска иднина во преговорите со Европската унија за укинување на визите за турските граѓани, изјави денеска портпаролот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Ибрахим Калин.

Тој на прес-конференција во Анкара посочи дека сојузниците од ЕУ не треба да поставува барања за мерки, кои ги ограничуваат можностите на Турција за борбата против тероризмот.

Спогодбата за визната либерализација за турските државјани при патувањето во Шенген зоната во замена за пресекување на приливот на мигранти кон Европа е попречена од несогласувањата во врска со антитерористичките закони на Турција.

XS
SM
MD
LG