Достапни линкови

logo-print

Земан бара чешкиот Парламент да го признае геноцидот врз Ерменците


Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека ќе го повика Парламентот да усвои резолуција за признавање на масакрот врз Ерменците од страна на отоманските Турци пред еден век за геноцид.

Земан денеска зборуваше во Ереван за време на разговорите со неговиот ерменски колега Серж Саркисијан.

За време на посетата на Прага на Саркисијан во јануари 2014 година, Земан убиствта на Ерменците за време на Првата светска војна ги нарече геноцид.

Коментарите на Земан доаѓаат откако Германија на 2 јуни стана 23-та земја којашто ги призна убиствата за геноцид.

XS
SM
MD
LG