Достапни линкови

logo-print

Кина одговори на критиките за Јужното кинеско море


Кина го потврди својот суверенитет врз спорната територија во Јужното кинеско море во услови на тврдењата од американските власти дека Пекинг ќе се соочи со изолација доколку продолжи со милитаризација на областа. Кинескиот адмирал Сун Јиангуо говорејќи на безбедносна конференција во Сингапур изјави дека тие не сакаат да создаваат проблеми, но и не се плашат од нив.

Американскиот државен секретар Џон Кери за време на посетата на соседна Монголија изјави дека Пекинг не треба да продолжи со плановите за воспоставување на воздушна одбранбена зона над Јужното кинеско море, бидејќи, според него, таквиот чекор би бил провокација и би предизвикал дестабилизација.

XS
SM
MD
LG