Достапни линкови

logo-print

Русија со предупредување за САД за ракетната одбрана


Рускиот заменик министер за одбрана Анатоли Антонов

Рускиот заменик министер за одбрана Анатоли Антонов

Русија ги предупреди САД да не ја користат нуклеарната програма на Северна Кореја како изговор за менување на воено-политичкиот баланс во регионот, вклучувајќи ги и плановите за распоредување на ракетни системи за одбрана.

Рускиот заменик министер за одбрана Анатоли Антонов говорејќи на конференција во Сингапур изјави дека е опасно кога една земја си обезбедува сопствена сигурност на сметка на останатите. Според него, Русија не се спротиставува на ракетните системи за одбрана, но упати критика кон САД за неодржување на дијалогот за тоа прашање.

XS
SM
MD
LG