Достапни линкови

logo-print

Одбраната не барала од СЈО запирање на постапки


Обвинителката Ленче Ристоска

Обвинителката Ленче Ристоска

Од адвокатското друштво Никола Додовски денеска демантираа дека побарале запирање на кривична постапка од страна на Специјалното обвинителство за осомничените функционери на ВМРО- ДПМНЕ кои тие ги застапуваат во случаите.

„Според Законот за кривична постапка одбраната нема обврска ниту потреба да поднесува барање за запирање на постапката во случаи на помилување, туку СЈО морало да донесе наредба за запирање на истрагите по службена должност и тоа е негова задолжителна законска обврска која настанала на 12 април 2016 година“, се наведува во писмената реакција.

Овинителката Ленче Ристоска од СЈО вчера изјави дека одбраната на дел од осомничените побарала запирање на постапките против нив.

XS
SM
MD
LG