Достапни линкови

logo-print

Грузискиот претседател одреди датум за избори


Грузискиот претседател Гиорги Маргвелашвили.

Грузискиот претседател Гиорги Маргвелашвили.

Грузискиот претседател Гиорги Маргвелашвили издаде декрет за поставување на датум за одржување на парламентарните избори на 8 октомври, соопшти неговиот портпарол. Декретот бил испратен и до премиерот Гиорги Квирикашвили и се очекува тој да го потпише. Според Уставот на земјата изборите треба да се одржат во октомври, но претседателот го одредува точниот датум.

XS
SM
MD
LG