Достапни линкови

logo-print

Турција ќе преземе дополнителни мерки против Германија


Турција вети дека ќе преземе дополнителни мерки откако германскиот Парламент ја донесе резолуцијата со која масовните убиства на Ерменците од страна на отоманските Турци во Првата светска војна, ги означи како геноцид. Турција веќе го отповика нејзиниот амбасадор од Берлин, а турскиот премиер Бинали Јилдирим изјави дека Германија направила историска грешка којашто треба да ја поправи. Не е прецизирано кои дополнителни мерки ќе ги преземе Анкара, но Јилдирим додаде дека не треба да се очекува во целост да се влошат односите меѓу двете земји.

XS
SM
MD
LG