Достапни линкови

logo-print

Најмалку 15 загинати во бомбашки напад во Сомалија


Сомалиските власти соопштија дека во самоубиствен напад извршен со автомобил бомба пред еден хотел во главниот град Могадишу загинале најмалку 15 луѓе, а дваесетина други биле ранети. Меѓу убиените биле и двајца пратеници. Одговорноста за нападот ја презеде огранокот на Ал Каеда, екстремистичката група Ал Шабаб. Оваа група во 2011 беше истерана од Могадишу со помош на мировниците на Африканската унија. Меѓутоа, таа остана потенцијална опасност во Сомалија, изведувајќи чести напади со цел соборување на владата која е поддржана од Западот.

XS
SM
MD
LG