Достапни линкови

logo-print

Десет загинати во упад на Талибанците во суд во Авганистан


Талибанските милитанти упаднаа во суд во источната авганистанската провинција Газни, предизвикувајќи судир со полицијата при што загинаале 10 лица, вклучително пет цивили и полициаец.

Министерството за внатрешни работи соошти дека „четири терористи“ го започнале нападот. Бомбаш самоубиец прво се разнесол себеси на влезот во судот, по што тројцата други напаѓачи упаднале во зградата и биле убиени од силите за безбедност.

Според новинската агенција АП, Талибанците ја преземаа одговорноста за нападот.

XS
SM
MD
LG