Достапни линкови

logo-print

Десетици загинати во заседа на Талибанците во Авганистан


Осомничени талибански милитанти убиле најмалку 13 луѓе во заседа на автопат во северниот дел на Авганистан.

Авганистанските власти велат дека рано денеска четири автобуси биле запрени од страна на милитантите во областа Алиабад во провинцијата Кундуз.

Милитантите на почетокот за заложници земале 185 патници, останатите ги ослободиле, а 13 други биле убиени изјави за авганистанскиот сервис на РСЕ,Хејратула Акабари.

Локалните жители велат дека 18 заложници брутално биле убиени од страна на талибанските милитанти, и телата на петмина ги фрлиле во река.

Талибанците не го коментираа нападот.

XS
SM
MD
LG