Достапни линкови

logo-print

Во воздушни напади во Сирија десетина загинати


Во денешните жестоки воздушни напади во сирискиот град Идлиб кој е под контрола на бунтовниците биле убиени најмалку 14 луѓе, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права, додавајќи дека најверојатно нападите биле извршени од руски авиони. На 25 мај Русија објави времен прекин на воздушната кампања која е поддршка на сирискиот режим, наведувајќи дека сака да им даде можност на бунтовниците кои го потпишале примирјето да ги прекинат нивните врски со Фронтот Ал Нусра, сирискиот огранок на Ал Каеда. Москва тогаш не прецизира колку време ќе трае прекинот.

XS
SM
MD
LG