Достапни линкови

logo-print

Косовската опозиција нема да учествува во изработка на статутот на ЗСО


Претставниците на косовската опозиција категорично се противат на воспоставувањето на Заедницата на српски општини во Косово, поради што немаат намера да учествуваат ни во изработката на нејзиниот статут, објавија косовските медиуми.

Коментирајќи ја најавата на косовскиот претседател Хашим Тачи за формирање на комисија која треба да го изработи нацрт-статут на ЗСО, портпаролот на опозициското движење Самоопределување, Фрашер Красниќи рече дека нема поента да се формира каква било комисија бидејќи нема потреба од постоење на Заедница на српски општини.

Опозициските партии, Алијанса за иднината на Косово (ААК) и Иницијатива за Косово исто така соопштија дека не сакаат да учествуваат во каков било „процес кој штети на интегритетот и суверенитетот на Косово“.

Формирањето на ЗСО е предвидено со Бриселскиот договор на Белград и Приштина.

XS
SM
MD
LG