Достапни линкови

logo-print

Седумнаесет загинати во пожар во Украина


Седумнаесет луѓе загинаа во пожар кој избувнал во дом за стари лица во близина на главниот град на Украина Киев, соопшти денеска украинската служба за вонредни ситуации.

Од таму додаваат дека успеале да спасат 18 луѓе, од кои пет биле пренесени во болница со изгореници од различен степен.

Пожарот избувнал во раните утрински часови во дом за стари лица во приватна сопственост во кој биле сместени 35 луѓе. Премиерот Володимир Хројсман изрази сочуство до семејствата на тие кои загинаа во трагичниот настан и побара итна истрага за причините за пожарот.

XS
SM
MD
LG