Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот премиер бара одлагање на протестите


Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади ги повика демонстрантите да ги одложат денешните протести против неговата влада за да можат безбедносните сили да се фокусираат врз преземањето на контролата врз градот Фалуџа од милитантите на Исламската држава. Неколку месеци следбениците на влијателниот шиитски верски лидер Муктада ал Садр секој петок протестираат пред строго чуваната „Зелена зона“ во Багдад. Тие бараат реформи на како што се велат корупираниот политички систем.

XS
SM
MD
LG