Достапни линкови

logo-print

Цената на нафтата за прв пат годинава над 50 долари


Цената на нафтата за прв пат во оваа година се искачи над 50 долари за барел. Тоа, според економистите, е добра вест за произведувачите на нафта како Русија, Казахстан, Иран и Ирак. Во почетокот на 2016 година цените на нафтата поднаа до 27 долари за барел. Сегашното неочекувано покачување се објаснува со зајакнувањето на американскиот долар поради зголемувањето на каматните стапки, како и со времениот прекин на снабдувањето поради шумските пожари во Канада и нередите во Нигерија.

XS
SM
MD
LG