Достапни линкови

logo-print

ММФ нема да ја финансира грчката програма


Меѓународниот монетарен фонд во актуелната ситуација не е подготвен финансиски да се приклучи кон грчката програма заедно со Европска унија и очекува поконкретни ангажмани за олеснување на долгот, изјави висок претставник на ММФ. Тој наведе дека највертојатно тоа ќе стане возможно до крајот на годината. По неколку месечен прекин Еврогрупата се договори за втората транша во висина од 10,3 милијарди евра за Грција во рамките на планот за спас одобрен во минатото лето. Министрите за финансии од еврозоната се согласија да преземат дополнителни мерки за олеснување на долгот до 2018 година.

XS
SM
MD
LG