Достапни линкови

logo-print

11 загинати во самоубиствен напад во Авганистан


Во самоубиствен напад на возило кое превезувало вработени во суд убиени се 11 луѓе и четворица се повредени, западно од авганистанскиот главен град Кабул.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Наџиб Даниш изјави дека напаѓачот го детонирал експлозивниот елек додека одел покрај возилото, во областа Пагман за време на денешниот утрински метеж.

Меѓу жртвите има и вработени во судот и цивили.

Талобанците ја преземаа одговорноста за нападот, кој доаѓа откако движењето го објави дека нов лидер ќе го замени Мула Актар Мансур кој беше убиен во напад со срон од страна на САД.

XS
SM
MD
LG