Достапни линкови

logo-print

Телефонски преговори за источна Украина


претседателот на Украина Петро Порошенко

претседателот на Украина Петро Порошенко

Лидерите на Русија, Франција, Германија и Украина денеска телефонски разговарале за начините за решавање на конфликтот во источна Украина. Кремљ соопшти дека Русија понудила предлози кои се координирани со сепратистите во врска со одржувањето избори во регионот на Донбас и гарантирањето амнестија за оние што учествувале во конфликтот. Станало збор за обезбедувањето дополнителна моќ за мисијата на ОБСЕ која го надгледува примирјето во источна Украина.

XS
SM
MD
LG