Достапни линкови

logo-print

Ирачката војска освои предградија на Фалуџа


Ирачките сили соопштија дека освоиле неколку предградија на Фалуџа на правиот ден од офанзивата со цел враќање под нивна контрола на овој град што е во рацете на милитантите на Исламската држава. Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади соопшти дека операциите се одвивале успешно, но оти претстоеле големи предизвици. Според него, главно било да се отворат коридори за излегување на цивилите од градот. Обединетите нации предупредија дека таму имало заглавено околу 50 илјади цивили. Фалуџа се наоѓа во сунитската област Анбар.

XS
SM
MD
LG