Достапни линкови

logo-print

Чествувања за Денот на сесловенските просветители


Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ја предводи македонската црковно државна делегација која денеска ќе присуствува на Молебен на гробот на Свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“ во Рим. Во Скопје делегации на владата и на Собранието на Македонија ќе положат цвеќиња пред споменикот на Кирил и Методиј кај Камениот мост. Потоа ќе се одржи свечен собир на Македонската академија на науките и уметностите и Бугарската академија на науките. Во рамките на собирот ќе биде отворена изложбата „Графичка мапа на глаголицата“ од професор д-р Трајче Блажевски и професор д-р Фехим Хусковиќ.

XS
SM
MD
LG