Достапни линкови

logo-print

Ирак покрена опереации за преземање на Фалуџа од ИД


Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади соопшти дека биле покренати воени операции за преземање на Фалуџа кој сега е под контрола на милитантите на Исламската држава. Во телевизиското обраќање Абади изјави дека ирачките сили биле пред голема победа против ИД. фалуџа се наоѓа на 65 километри западно од Багдад. Милитантите на ИД се уште контролираат големи делови од ирачката територија, вклучувајќи го и вториот град по големина Мосул.

XS
SM
MD
LG