Достапни линкови

logo-print

Обама пристигна во Виетнам


Барак Обама

Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама пристигна во Виетнам со што ја почна еднонделната турнеја во Азија како дел од напорите за зајакнување на економската и безбедносната соработка со тој регион. Обама планира во Виетнам да остане три дена при што ќе одржи говор за американско виетнамските односи. По Виетнам тој заминува во Јапонија на самитот на Групата седум индустриски земји. Тој ќе ја посети и Хирошима, што ќе претставува прва посета на еден американски претседател додека е во Белата куќа на овој град врз кој САД фрлија атомска бомба во 1945 година кога загинаа над 80 илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG