Достапни линкови

logo-print

Руски воздушни напади во близина на Алепо


Руски воени авиони извршиле жестоки напади врз клучниот пат што води до делови од сирискиот град Алепо под контрола на бунтовниците. Сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека бил бомбардиран патот Кастело кој се уште бил отворен за сообраќај. Градот Алепо што е на околу 50 километри од турската граница е поделен меѓу владините и бунтовничките сили кои се борат за да го симнат од власт сирискиот претседател Башар ал Асад. Во февруари беше постигнато примирје со помош на САД и Русија, но тоа постојано се нарушува.

XS
SM
MD
LG