Достапни линкови

logo-print

Турција избира нов премиер


Министерот за транспорт на Турција Бинали Јилдирим денеска ќе биде избран за претседател на владејачката турска Партија на правдата и развојот (АКП) и за премиер на земјата.

Јилдирим е близок соработник на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и тој ќе дојде на местото на Ахмет Давутоглу, кој поднесе оставка од лидерската позиција во партијата и премиерската функција по серијата несогласувања со шефот на државата.

Јилдирим е единствениот кандидат за лидер на АКП и тој ќе биде избран денеска на специјалниот партиски конгрес, изјави портпаролот на партијата, Омер Челик.

Ердоган, иако по преземањето на претседателската функција повеќе не на челната позиција на АКП, се смета за нејзин основач и духовен лидер.

XS
SM
MD
LG