Достапни линкови

logo-print

Деца бегалци се принудуваат на проституција во прифатен центар кај Атина


Деца се принудени на проституција во прифатниот центар за мигранти и бегалци кој се наоѓа на местото на стариот меѓународниот аеродром во Елинико, јужно од Атина, изјави градоначалникот на Алимос, Андреас Кондилис.

Во изјава за телевизијата „Скај“, Кондилис рече дека има поплаки оти некои жители на кампот принудуваат малолетни лица да се проституираат.

Тој додаде дека присуството на полицијата во центарот, во кој се сместени околу 6.000 мигранти и бегалци, е несоодветно.

XS
SM
MD
LG