Достапни линкови

logo-print

Претставничкиот дом на САД го одобри воениот буџет


Претставничкиот дом на американскиот Конгрес одобри нов буџет за одбраната во вредност од над 600 милијaрди долари. Со него се предвидени дополнителни средства за воено разместување во Европа со цел да се помогне во смирувањето на се понервозните НАТО членки во источна Европа. Легислативата мора да биде одобрена и од Сенатот пред да оди на потпишување кај претседателот Барак Обама.

XS
SM
MD
LG