Достапни линкови

logo-print

НАТО го финализира военото засилување во Европа


Шефовите на дипломатиите на НАТО го финализираа најголемото воено засилување на Алијансата од Студената војна за справување со се поагресивната Русија. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека на состанокот во Брисел се разгледувале сите важни прашања за подготовка на самитот на Алијансата во јули во Полска. Тогаш лидерите на НАТО и формално треба да ги одобрат разместувањата на дополнителни воени единици во источно европските земји членки на Алијансата како дел од стратегијата „одврати и разговарај“. Американскиот државен секретар Џон Кери побара од земјите членки на НАТО да ги исполнат нивните ветувања за зголемување на трошоците за одбрана.

XS
SM
MD
LG