Достапни линкови

logo-print

Ирачката војска го ослободи градот Рутба од борците на ИД


Ирачката војска соопшти дека ја преземала контролата врз западниот град Рутба од групата на Исламската држава.

Контра – терористичките сили поддржани од воздушните напади на коалицијата предводена од САД „компетно ја ослободиле областа, 360 километри западно од Багдад.

Ирачките сили пред три дена започнаа офанзива за преземање на градот Рутба, кој е лоциран во привинцијата Анбар.

XS
SM
MD
LG