Достапни линкови

logo-print

Хајндл денеска во Скопје


Јоханес Хајндл

Јоханес Хајндл

Специјалниот пратеник за Македонија на германското Министерство за надворешни работи Јоханес Хајндл денеска ќе допатува во дводневна посета на Скопје, соопшти германската амбасада. „Надоврзувајќи се на неговата посета од минатата недела, aмбасадорот Хаjндл повторно ќе разговара со партиите, потписнички на Договорот од Пржино, како и со претставници на меѓународната заедница. Предвидени се и разговори со претседателот на државата Ѓорге Иванов, и со претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски“, се наведува во соопштението. Во Скопје е заменик помошникот државен секретар на САД задолжен за прашања за Европа и Азија Хојт Брајан Ји. Тој вчера имаше разговори, меѓу другото, и со лидерите на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино.

XS
SM
MD
LG