Достапни линкови

logo-print

Уставен суд донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејства


Уставниот суд на денешната седница едногласно реши да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Македонија и донесе времена мерка со која се запираат сите изборни дејства. Одлуката на Судот ќе биде објавена денеска во Службен весник, по што и формално стапува во сила. Судот следната недела треба да донесе конечна мериторна одлука за иницијативата за распуштање на Парламентот. Иницијативата ја поднесе пратеникот на ДУИ Талат Џафери, за која од Уставниот суд посочуваат дека има целосно нови елементи и оти за овој предмет има нова анализа. Уставните судии во февруари годинава веќе расправаа и ја отфрлија Иницијативата на пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз и на Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, за одложеното распуштање на Собранието.

XS
SM
MD
LG